Presents
  • Festival Date - 14th to 16th December 2018
  • Submissions are open now, submit your film for IFFP-2018
  • Schedule

    3rd International Film Festival Of Prayag, Delhi-2017
    25th - 26th Feb 2017
    Opening Ceremony
    Date- 25th Feb 2017
    Time- 12:00 Noon
    Venue- NDMC Convention Center Connaught place, New Delhi


    Opening Ceremony-12.00 noon

    Chief Guest     : Sh. Manoj Tiwari
    BJP President Delhi

    Guest of Honor: Gaurav Diwedi                                                          
                                 Gen. Sec. Film Bandhu (U.P)

    Guest                 : Rajpal Yadav                                          Special Guest:                            Naresh Kumar
                                  Bollywood Actor                                                                                          NDMC Chairman                                                     

    Guest                  : Chanchal Yadav
                                  NDMC Gen. Sec.

      Awards:     1. Manoj Tiwari –  Shan-e- Prayag -2017 Award
                            2. Ranjeet - Legendary Villain in Bollywood

    Opening Film: Ab To Pati Khol Do (A film based on Swatch Bharat) 1:00 P.M

    Screening Schedule For Selected Films – 3:00 P.M Onwards




    Film Screening Schedule

    Day 1- 25th February
    TIME- 3.00PM to 09.00 p.m


    AUDI 1
    S.No Time Title Duration Country Director
    1. 03.00 Matasya Ek prem Kahani  02:26:00 Patna/India Ashutosh/Ritesh
    2. 05:35 Eye of India 00:03:00 U.K. Benn Berkeley
    3. 05:40 Forest  00:18:00            Belgium Samuel Feller
    4. 05:50 Amrita & I 00:08:12              Mumbai Sumit Mishra
    5. 06:05 Kalichaat 01:10:16       Indore/India Sudhanshu Sharma
    6. 07:20 Rizwaan 00: 03:30 Delhi/India Tanvi Gandhi
    7. 07:27 The Take Over      01:00:00             Hydrabad Jennifer Alphonses
    8. 08:40 Ashantham  00:15:48               Kuwait Biju Muchchukunnu
    9. 08:57 Notorious corn    00:01:15 France Mallory Grolleau
               
    AUDI 2
    01. 03.00 Uluvayogiya nodalli 01:32:00 Banglore/India shivanandanan
    02. 04:45 Rhythm of life 00:13:00 Mumbai/India Chandrashekeher Rath
    03. 05:00 Every drop count 00:01:00 Mumbai/India Dhimant vyas
    04. 05:05 Gandhi ji ke bander 00:03:00 Mumbai/India Ram dinesh sharan
    05. 05:07 There's Always Tomorrow 01:10:00 Singapore Shilpa Krishnan Shukla
    06. 06:32 Yem Ti Che Sein Ang 00:16:01 Kashmir/India Aakash shakeel
    07. 07:00 Black is Beautiful 01:30:00 Gurgaon/India Deepak shrama
    08. 08:30 Uncreditable employ 00:03:00 Mumbai/India Alok kumar
    09. 08:40 Might 00:08:53 Finland Emil sallinen
               
    AUDI 3
    01. 03.00 Parinaam 00:04:54 Mumbai/India Vaayudhwani
    02. 03:10 Rakt Pradata Jeewan data 00:10:08 Saharsa Anand Dass Gupta
    03. 03:20 Via Dolorosa Jerusalam 00:16:57 Germany Holger Klussmann
    04. 03:45 Game’s over 00:05:35 Mumbai Amit khanna
    05. 03:55 Hummus! the Movie 01:10:00 Israel Oren Rosenfeld
    06. 04:20 Virushtam 00:15:25 Banglore Mayur karthik
    07. 04:50 The Gealic Curse 01:26:12 Ireland Jack Conroy
    08. 06:30 Rangzen 00:38:00 karnatka Santosh chandarshekarAiman
    09. 07:15 La Femme et Le TGV 00:30:00 Switzerland Timo von Gunten
    10. 07:50 Wajood 00:13:15 Mumbai/India Vishal Srivastav
    11. 08:15 Hope the Boat 00:04:25 New Delhi Dhruv Vyas
    12. 08:20 Appooppnthaadi 00:26:09 Kerala Siva Prasad k.v.
    13. 08:47 The Vanished number 00:08:16 Mumbai Suraj Kharat
    14. 08:59 Main Tamanna 00:10:35 Mumbai Anant and Saurabh

    Day 2- 26th February
    TIME- 09:00 AM to 05.00 PM

    AUDI 1
    S.No Time Title Duration Country Director
    01. 09:00 am Saleem 00:05:51 New Delhi Manoj Kumar Tyagi
    02. 09:15 Zarb 02:21:00 Mumbai Mukul Nag
    03. 11:45 Brina 01:51:44 India Pawan kumar sharma
    04. 01:40pm Hawa Badlo 00:02:38 Mumbai/India Karmik Varma
    05. 01:45 Mazhabi Ladoo 00:24:30 Mumbai/India Saurab Tyagi
    06. 02:15 Nibhrotochari 00:23:40 Kolkata/ India Saurab Sarkar
    07. 02.40 Sendhmaar (special screeing) 01:40:00 Mumbai/India Chetan Singh
    08. 04:40 Santulan 00:13:05 Pune/India Yogising Thakur
    AUDI 2
    01. 09:00 Café Paradise 00:22:12 Pune Adwait Abhyankar
    02. 09:30 Home Coming 02:01:35 Karnatak Yogesh Master
    03. 11:35 Sweet hurt 00:34:00 France Becqurat Sandrine
    04. 12:05pm An old man 00:24:57 Kerala Manoj Murali
    05. 12:35 Gong Qui Zhuo(The Tibeten girl) 00:30:00 China Huaqing
    06. 01:10 Cholai 01:37:00 Kolkatta Arun Roy
    07. 02:55 Pinch of salt 00:12:16 Gujrat/India Tanmay Shah
    08. 03:15 Roll No 56 01:33:00 Gujarat/India Bhavin Trivedi
    09. 04:50 The Note 00:05:59 Noida/India Shashwat Dwivedi
    AUDI 3
    01. 09.00 am Chooda “EkPretha” 01:53:3 New Delhi Ravinder singh Rajawat
    02. 11:10 Leela 00:18:44 Kolkata Runa Chowdhury
    03. 11:35 Kerala Paradise 01:17:00 Kerala Bijoy Lona
    04. 12:55pm The Eve 00:20:24 Italy Yuri Missioni
    05. 01:20 My Home Town 01:24:00 Thailand Worrawut Lakchai
    06. 02:50 Behna 00:03:19 New Delhi Ravindra Singh Rajawat
    07. 02:54 Sapan 00:29:43 Nasik Bhagwan Pachore
    08. 03:25 Blue jeans 01:51:48 Pune Nitin Mahajan

    Special Screening: Matasya ek prem kahani and Shendhmaar


    END OF SCREENING – 5.00PM

    CLOSING CEROMONEY : 5. P.M

    BEGNNING OF AWARD CEREMONY WITH CULTURAL SHOW AT 5.P.M

    LIST OF AWARDS
    Feature Film

    1. Best Feature Film (National)
    2. Best Feature Film (international)
    3. Best Director (National)
    4. Best Director (international)
    5. Special Jury Award (National)
    6. Special Screening Certificate (National)

     

    Short Films

    1. Best Short Film (National)
    2. Best Short Film (International)
    3. Best Director Short Film (National)
    4. Best Director Short Film (International)
    5. Special Jury Award Short Film (National)

     

    Best Actor Awards for Feature Film & Short Film

    1.Best Actor Male(National)
    2,Best Actor Female (National)
    3.Best Actor in Negative role(National)

     

    Documentary Films

    1. Best Documentary Film National
    2. Best Documentary Film International
    3. Best Director for Documentary Film National
    4. Best Director for Documentary Film International

    Animation Film

    1. Best Animation Film Award

     

    Swatch Bharat Film

    1. Best Concept Award
    1. Art  Award

    Best Painting of the Year Award


    AWARD LIST

    1.   Johny Walker – Godfather of Comedy.
    2.   Shyam Benegal – Life Time Achievement Award.
    3.   Miss Gizele Thakral -- Best Beauty Diva in Bollywood
    5.   Harvinder Mankkar- Best Writer/Director Award in Bollywood
    6.   Deepak Raja – Best Comedian in Bollywood 
    7.   Ranbir Kumar -- Best Gazal Singer in Bollywood
    9.   Gaurav Dwuvedi – Special guest of Honor Guest Award
    10. Best Film Patrika- Mr P.K. Bajaj --Maya Puri
    11. Raymond - Wardrobe Partners,
    12. Rajpal Yadav- Best Entertainer in Bollywood
    13. Gul Reyaz (Filmmaker/Actor) Jury Award,
    14. C. G.S Academy Excellent Academy Award,
    15. Rajiv Mishra (Actor) Young Achiever Award
    16. Matasya ek Prem Kahani Special Screening Certificate
    17. Sendhmaar Special Screening Certificate